کتاب استخر های خانگی به زبان ساده« بخش 1: سیمانکاری استخر »

بخش 1: سیمانکاری استخر

تعداد بازدید : 610
آخرین بروزرسانی : 1402/3/17

Print

0
  
25 1401 اردیبهشت

فهرست مطالب فصل 6:

6-1- سیمانکاری استخر

 

 

 
 
 
 
 
 
 

6-1– سیمانکاری استخر:

بعد از اجرای آرماتور بندی، قالب بندی و بتن ریزی استخر مرحله اندود کاری یا سیمانکاری (پلاستر) شروع می شود. قبل از شروع سیمان کاری اگر بتن نیاز به ترمیم داشته باشد با مواد مخصوص ترمیم بتن، حفره ها و ترک های بتن را پر می کنیم تا مقاومت جدار های بتنی اصلاح شود.
پس از ترمیم بتن، بعضی پیمانکاران از ماستیک های درزگیر برای درگیرکردن هرچه بیشتر بتن و لوله های پلاستیکی استفاده می کنند؛ سپس برای گیرایش هرچه بیشتر سیمانکاری با بتن از چند روش استفاده می شود. پس از بازکردن قالب ها دیوارها را تیشه ای می کنیم تا سیمانکاری با بتن درگیر شود.

 

 

اجرای سیمانکاری توسط پدیده استخر

 


حتما قبل از سیمانکاری سطح بتن را با دستگاه کارواش و فشار بالای آب بشویید تا از هرگونه خاک و روغن و آلودگی پاک شود. برخی از پیمانکاران ساخت استخر از توری مرغی یا رابیتس نیز استفاده می کنند.

 

 

سیمانکاری برای کاشی دوغابی نیاز نیست و کاشی کاری دوغابی به طور کلی برای استخر توصیه نمی شود. برای سرامیک کاری استخر با سرامیک های مینیاتوری پشت توری، حتما نیاز به یک سطح صاف و بدون موج است. این نمونه سرامیک کاری را شیره چسبان می گویند. برای سرامیک کاری شیره چسبان بعضی پیمانکاران دو مرحله سیمانکاری انجام می دهند؛ مرحله اول زبره و مرحله بعدی (قبل از آب بندی) نرمه کشی است.

افرادی نیز فقط از زبره استفاده می کنند که برای این موضوع دست آخر، سیمان کاری را کمی با ماسه ریزِ سرند شده انجام می دهند تا سطح نهایی نزدیک به نرمه باشد. اگر سطح، نرمه کشی نشود مواد آب بند بیشتری استفاده می شود ولی معایب نرمه کشی را ندارد. بزرگترین عیب نرمه کشی جدا شدن لایه نازک نرمه از زبره است.
برای آب گریز کردن سیمانکاری بهتر است در مرحله زبره و نرمه از مواد آب بند یا چسب های آب بندی استفاده کرد.

 


برای سیمانکاری استخر نباید از ماسه ملاتی یا 0 تا 6 استفاده کرد و بهتر است از ماسه شسته استفاده کرد. البته استفاده از ماسه شسته به دلیل میزان کم خاک در آن از چسبندگی کمتری برخوردار است اما با کمک چسب های آب بندی این نقیصه برطرف خواهد شد.

 

 

سیمانکاری استخر

 

سیمانکاری استخر

 

بازگشت به فهرست

 برو به:

صفحه بعد

فصل بعد

فصل قبل

 


نظراتـــــــــ