کتاب استخر« بخش 6: فیلتر استخر »

بخش 6: فیلتر استخر

تعداد بازدید : 78
آخرین بروزرسانی : 1401/3/30

Print

PDF

0
    
25 1401 اردیبهشت

فهرست مطالب فصل 3:

3-6: فیلتر استخر

3-6-1: فیلتر شنی

3-6-2: فیلتر دیاتومه

3-6-3: فیلتر کارتریجی

3-6-4: فیلتر زغالی

 


3-6 فیلتر استخر

در حالی که پمپ، قلب یک سیستم سیرکولاسیون در استخر است؛ فیلتر ها به منزلهٔ کلیه های سیستم هستند.
فیلتر ها، مواد معلق در آب را جدا می‌کنند و این عمل باعث می‌شود، تیرگی آب کاهش و شفافیت آن افزایش یابد‌. مواد معلق که با فیلتر ها جمع آوری شده اند فقط شامل گرد و خاک، مو و روغن نیستند. نکته مهم این است که فیلتر ها مواد غیر محلول یا باکتری ها را جدا نمی‌کنند. معمولاً، فیلترها به راحتی اجسام را قبل از اینکه آب مجدداً به داخل استخر برگردد؛ جدا می‌کنند.

3-6-1- فیلتر شنی
3-6-2- فیلتردیاتومه DE یا خاکی
3-6-3- فیلتر کازتزیجی
3-6-4- فیلتر ذغالی

 

 

بازگشت به فهرست

 

 

3-6-1- فیلتر شنی

شن، ماده ای است که کمترین نیاز را به نگهداری دارد و سال ها می تواند استفاده شود. تمیز کردن آن ساده و هزینه ی خرید آن کم است.در فیلتر های شنی از شن در سایزها و اشکال مختلفی (مثلثی) استفاده می شود.
هنگامی که از این شن ها در سیستم تصفیه استفاده می شود؛ منافذ، شکاف ها یا خلل و فرج های کوچکی به وجود می آید که لجن ها در آنجا می ماند. فواید استفاده از فیلترهای شنی: دائمی بودن مواد آن، هزینه پایین و عملکرد ساده ی آنهاست.

 


امروزه در برخی از فیلترهای شنی از شیشه های بازیافتی استفاده می شود. شیشه، سبک تر است و مقدار لجن بیشتری جمع می کند.
این فیلترها، از یک سیلیس با درجه ی مطلوب استفاده می کنند تا در هنگام عبور آب از درون شن، آلودگی ها و زباله ها را بگیرند. فیلترهای شنی ذرات 10-50 میکرونی را فیلتر می کنند.

 


با افزایش بار آلودگی، فشار خوانده شده بر روی سنجش گر ها افزایش می یابد. زمانی که فشار فیلتر 5-10 Psi بیشتر از حد طبیعی باشد؛ فیلتر نیاز به تمیز کردن یا پس شویی دارد. در این فیلتر ها پاکسازی شیمیایی برای حصول بهترین کارایی لازم است. بدون یک ماده منعقدکننده، فیلتر ماسه ای فقط برای جدا کردن مواد جامد درشت از آب در گردش مؤثراست. اما در صورت اضافه کردن یک ماده منعقدکننده، ماسه فیلتر جهت جداکردن مواد جامد معلق و باکتری ها بسیار مؤثر خواهد بود.

 

 

 

بازگشت به فهرست

 

 

3-6-2- فیلتر دیاتومه DE یا خاکی

فیلتر های D.E یا دیاتومه ای مؤثرترین نوع فیلترهای استخر هستند. این فیلترها از یک پودر D.E برای پوشش شبکه ی داخلی فیلتر استفاده می کنند. پودر می تواند ذرات با اندازه ی 3-2 میکرون را فیلتر کند. فیلترهای D.E می توانند مقادیر بیشتری از آلودگی و ذرات را پیش از نیاز به پس شویی بگیرند.

 

 

 

بازگشت به فهرست

 

 


3-6-3- فیلتر کارتریجی

بیش ترین فیلترهایی که در آب معدنی و وان آب گرم استفاده می شود؛ فیلترهای کارتریج است. فیلترهای کارتریج با ظرفیت بالا برای استخرهای شنا نیز موجود است. این فیلترها از یک قسمت کارتریج استفاده می کنند که ازیک کاغذ مخصوص مانند: غشای سنتتیک (پلی-استر)، پلی آمید، پلی پروپیلن و... ساخته شده است.

 

 

 

 

بازگشت به فهرست

 

 


3-6-4- فیلتر زغالی

یکی از روش های مناسب برای حذف بو و طعم آب، جذب عوامل مولد بو و طعم است. زغال فعال با خاصیت جذب سطحی بالای خود می تواند طعم و بوی ناخوشایند آب را حذف کند. از جمله عوامل مؤثر بر کارایی و بازدهی زغال: نوع زغال فعال، دما و آب است.
فیلترزغالی متشکل از لایه های زغال Ph فعال دانه ای است. این فیلتر می تواند ترکیبات فنلی و کلر آزاد آب را که عامل ایجاد بو و طعم نامطبوع است؛ جذب کند. توصیه می شود؛ فیلتر زغال هر شش ماه یک بار شستشو و احیاء شود. به همین دلیل کافی است پس از شستشوی معکوس فیلتر، دانه های زغال به مدت 20 الی 30 دقیقه با بخار آب کم فشار شسته شود. در صورتی که فیلترزغالی مدت زیادی بدون استفاده رها شده باید با آب کلردار شسته شود تا باکتری ها و دیگر عوامل بیولوژیکی از سطح دانه های زغال فعال زدوده شود.

 

بازگشت به فهرست

 برو به:

صفحه قبل 

صفحه بعد

فصل بعد

فصل قبل

 

 نظراتـــــــــ