کتاب استخر های خانگی به زبان ساده« بخش 5: پمپ استخر »

بخش 5: پمپ استخر

تعداد بازدید : 951
آخرین بروزرسانی : 1402/6/4

Print

0
  
25 1401 اردیبهشت

فهرست مطالب فصل 3:

3-5- پمپ استخر

 

 

 

3-5- پمپ استخر

محل قرار گرفتن پمپ، از جهت نگهداری تعمیرات استخر بسیار مهم است. در استخرهای سرپوشیده، پمپ باید تا حد امکان نزدیک به استخر قرار گیرد. محل آن باید خنک و خشک باشد و از رطوبت دور نگه داشته شود. باید توجه داشت که پمپ از آب، گرد­ و­غبار و مواد شیمیایی دور نگه ­داشته­ شود. در استخرهای روباز، پمپ باید با سرپوش از نور خورشید و باران محافظت شود و همچنین تهویه­ ی محل آن باید به خوبی انجام شود. پمپ، قلب یک سیستم سیرکولاسیون آب است. اما بسیاری از مسئولین و مالکین استخرها از چگونگی کار آن اطلاعی ندارند. برای دسترسی به آب تمیز و پاکیزه پمپ باید آب را از لوله ها و فیلترها بگذراند. در هنگام جریان آب در لوله ها، شیرآلات و تجهیزات استخر، اصطکاک و مقاومت در برابر جریان آب به وجود خواهد آمد؛ به علاوه برخی از قسمت های یک سیستم سیرکولاسیون آب بالاتر قرار می ­گیرد؛ بنابراین نیاز به نیروی بیشتری برای حرکت آب است. پمپ ها باید بر نیروی جاذبه و مقاومت غلبه کنند تا گردش آب به طور موثر انجام شود.

 

 
پمپ استخری چیست؟
 

 

 

مناسب­ ترین پمپ ها برای این نوع کار مداوم، پمپ های سانتریفیوژی تک مرحله­ ای، دو مکشی، با محفظه دو پارچه افقی و موتور محرک الکتریکی است.

پمپ باید تا حد ممکن، نزدیک استخر و زیر خط سطح آب نصب شود. این وضعیت اقتصادی ترین حالت نصب پمپ بوده، غوطه وری دائمی پره های پمپ را اطمینان می بخشد. یک گیج با نشان self priming  در صورتی که بالای شیب هیدرولیک نصب شود باید از نوع دهنده­ ی میزان فشار و خلا باشد و بر روی قسمتی که عمل مکش را انجام می­ دهد؛ نصب شود. همچنین یک گیج باید بر روی قسمت دیگر پمپ که آب تخلیه می­ شود؛ قرار گیرد.

 

 

 

مشخصات یک پمپ استخری استاندارد:

  • خودمکش یا self-priming؛
  • جنس سبد پیش ­فیلتر پلی کربنات که جذب مواد موجود را آسان می­ کند؛
  • جنس بدنه از پلی پروپیلن تقویت شده با فایبرگلاس مقاوم در برابر مواد شیمیایی استخر؛
  • جنس پروانه و دیفیوژرها از نوریل؛
  • شفت موتور از استنلیس استیل ضد رنگ AISI 316L؛
  • سیل (آب بند) مکانیکی از جنس گرافیت و سرامیک؛
  • درجه حفاظت الکتروموتور IP55 Class F ؛
  • دارای محافظ حرارتی Heat protector

 

  

بازگشت به فهرست

 

 

پمپ:

پمپ گردش آب بايد داراي ظرفيت مناسبي متناسب با الزامات طراحي استخر و نيز داراي فيلتر پس شويي باشد. مناسبترين پمپ ها براي اين نوع كار مداوم، پمپ هاي سانتريفيوژي تك مرحله اي، دو مكشي، با محفظه دو پارچه افقي و موتور محرك الكتريكي مي باشند. جنس پمپ بايد برنزي بوده و روي پايه بتني نصب، تراز و محكم شوند. پيچ هاي داخل فونداسيون بايد هنگامي كه پمپ به وسيله فاصله پركن يا گوه در محل مستقر مي گردد، با دست بسته شوند و سپس به پايه دوغاب ريزي شود. بعد از سفت شدن دوغاب، پيچ هاي فونداسيون محكم شده و تراز بودن پمپ مورد بررسي مجدد قرار مي گيرد. هرگونه ناترازي پمپ با قرار دادن فاصله پركن يا گوه در زير پمپ يا موتور اصلاح مي شود. چنانچه پمپ در محلي نصب شود كه لازم باشد سر و صداي ناشي از ارتعاش پمپ محدود گردد، سراسر فونداسيون پمپ بايد روي بالشتك چوب پنبه اي قرار داده شود. اين فونداسيون بتني بايد با چنان ابعادي ساخته شود كه وزن آن حداقل دو برابر وزن پمپ باشد. پمپ مي بايد تـا حـد ممكـن نزديـك اسـتخر و زيـر خـط سـطح آب اسـتخر نـصب گـردد.

 

برو به:

صفحه قبل 

صفحه بعد

فصل بعد

فصل قبل

 

 


نظراتـــــــــ