کتاب استخر های خانگی به زبان ساده« بخش 3: شبکه های سطحی و اسکیمر و گریل »

بخش 3: شبکه های سطحی و اسکیمر و گریل

تعداد بازدید : 945
آخرین بروزرسانی : 1402/6/20

Print

0
  
25 1401 اردیبهشت

فهرست مطالب فصل 3:

3-3: شبکه های سطحی و اسکیمر 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

3-3- شبکه های سطحی و اسکیمر

اسکیمرها، مسیرهای خروجی مجزایی هستند که به طور متناوب دور تا دور ( یا در یکی از جبهه های) استخر قرار میگیرند. 70درصداز مکش اصلی سیکل تصفیه توسط اسکیمر انجام می شود و مابقی آن توسط خروجی های کف استخر. از این رو جزء تجهیزات حائز اهمیت در استخر و جکوزی محسوب می شود اما در عین حال اکثر اوقات از اهمیت بالقوه آن چشم پوشی می شود. تراز اسکیمر به طریقی جانمایی می شود که با لبه ی تمام شده استخر همتراز باشد و همچنین تراز آب در استخر های اسکیمری 10 الی 12 سانتیمتر از لبه ی استخر پایین تر است که تا وسط دریچه ورودی اسکیمر قرار دارد.

 

نحوه عملکرد اسکیمر استخر به چه صورت است؟

هنگامی که پمپ سیکل تصفیه استخر کار می کند، با کشیدن آب، زباله های شناور و همچنین آلاینده هایی اعم از کرم ضدآقتاب، روغن بدن و مو از سطح آب و عبور آن از دریچه سرریز اسکیمر از سبد یا صافی اسکیمر عبور کرده و در این مرحله در سبد اسکیمر زباله های بزرگ اعم از برگ درختان، حشرات و گردو خاک و ... را قبل از اینکه وارد پمپ شود جمع آوری می شود.

این سیکل تا زمانی که پمپ استخر روشن است ادامه می یابد و تکرار می شود. زمانی که پمپ خاموش می شود فلپ چرخشی دریچه سرریز به حالت اولیه خود بر می گردد و مانع می شود زباله هایی که در سبد اسکیمر جمع شده اند مجددا به سطح آب باز نگردند.
اگر سبدها هر چند مدت یکبار تمیز نشوند، در عملیات گرفتن آشغال اختلال ایجاد می شود. اسکیمرهایی که در آنها آشغال گیر کرده باشد، باعث می شوند آب استخر کدر شود؛ چرا که وقفه ای در جریان آب به سمت فیلتر ها ایجاد می کنند.

 

 اجرا و راه اندازی اسکیمر توسط پدیده استخر
 
 اجرا و راه اندازی اسکیمر توسط پدیده استخر

 

 

بخش ضروری در یک سیستم اسکیمر، موانع یا دریچه هایی هستند که جریان یک طرفه را در اسکیمرها به وجود می آورند.

 

جنس و اجزاء اسکیمر استخر:

اسکیمر و متعلقات آن از پلیمر یا پلاستیک ABS ساخته می شوند. اسکیمرها در انواع و ابعاد مختلفی موجود است. صرف نظر از ابعاد، مدل و برند اسکیمرهای موجود در بازار، همه آنها دارای قطعات مشترک زیر هستند:

 

  • بدنه اسکیمر : قسمت اصلی اسکیمراست که تمامی قطعات روی آن قرار می گیرند.

 

  • دهانه اسکیمر: درقسمت داخلی استخر قرار دارد و آب و زباله ها را از سطح استخر به سمت سیکل تصفیه می کشد.

 

  • سرریز اسکیمر: بخش ضروری در یک سیستم اسکیمر می باشد . این بخش از اسکیمر فلپ چرخانی است که در قسمت داخلی دهانه اسکیمر قرار دارد و با جریان آب می چرخد تا جریان یک طرفه را در اسکیمرها به وجود آورند. این بخش مانع بازگشت زباله های جمع آوری شده در سبد اسکیر به سمت سطح آب استخر می شود.

 

  • در اسکیمر: در قسمت فوقانی اسکیمر قرار دارد و جهت بازدید سبد موگیر می باشد. در اسکیمر باید همسطح با سطح نهایی کفسازی محوطه استخر اجرا شود.

 

  • سبد یا صافی اسکیمر: سبد اسکیمر زیر سطح آب استخر قرار می گیرد. این بخش از اسکیمر زباله های سطح آب را قبل از اینکه به داخل پمپ کشیده شود، جمع آوری می­کنند چراکه ممکن است این زباله ها باعث مختل شدن سیستم تصفیه شوند. سبد یا صافی اسکیمر می بایست هر چند وقت یکبار تمیز شوند تا در عملیات گرفتن آشغال اختلال ایجاد نشود. اسکیمر هایی که در آنها آشغال گیر کرده باشد، باعث می شوند آب استخر کدر شود؛ زیرا وقفه ای در جریان آب به سمت فیلتر ها ایجاد می کنند.

 

  • کانکشن های اسکیمر: اسکیمر دارای 3 عدد کانکشن است. یکی از این کانکشن ها در پشت اسکیمر قرار دارد کاربردآن در مواقعی است که حجم آب استخر از حد مورد نیاز بیشترشده برای اینکه عملکرد اسکیمر را مختل نکند حجم اضافه آب را به گاتر کثیف انتقال می دهد. کانکشن دوم و سوم در قسمت پایین اسکیمر قرار دارد. یکی از انها به خط مکش تصفیه متصل می شود و دیگری در مواقعی که حجم آب استخر را به هر دلیل کم شده باشد با توجه به عمق اسکیمر مورد استفاده تا حدی مانع از هواگرفتن پمپ می شود.

 

  • صفحه کانکشن جارو استخر: در مواقعی که از اسکیمر بعنوان جاروی استخر استفاده شود، با قرار دادن صفحه کانکشن در داخل اسکیمر و روی صافی اسکیمر ، لوله ی جارو را به آن متصل می کنیم.

 

 

 

 

 

 اجرا و راه اندازی کنترل سطح توسط پدیده استخر 

 اجرا و راه اندازی کنترل سطح توسط پدیده استخر

 

 

توضیحات کاربردی:

شبکه های سطحی و اسکیمر

 

1 . معمولا اسکیمرها در هر 45 تا 78 مترمربع از سطح آب یا تقریباً با فاصله ­ی 6 متری از یکدیگر قرار دارند.

2 . در کل، سیستم اسکیمر برای استخر هایی که سطحی وسیع­تر از 150 متر مربع دارند، مجاز دانسته نشده است. اسکیمرها باید به گونه ای طراحی شوند که امکان عبور دادن 30 گالن در دقیقه (8/6 مترمکعب در ساعت) آب را داشته باشند تا بتوانند مواد شناور روی سطح آب را به سمت سیستم فیلتراسیون هدایت کنند.

3 .  اسکیمر برای استخر های کوچک مناسب است اما برای استخرهای بزرگ عمومی و استخرهای مسابقه، شبکه های سطحی توصیه نمی شوند.

 

 

 

 

 

پدیده استخر توضیح می دهد.

 

بازگشت به فهرست

 برو به:

صفحه قبل 

صفحه بعد

فصل بعد

فصل قبل

 

 


نظراتـــــــــ