کتاب استخر های خانگی به زبان ساده« بخش 2: بررسی و مقایسه دو روش تصفیه استخر (اسکیمر و سرریز) »

بخش 2: بررسی و مقایسه دو روش تصفیه استخر

تعداد بازدید : 526
آخرین بروزرسانی : 1401/10/21

Print

0
  
25 1401 اردیبهشت

فهرست مطالب فصل 2:

2-2- بررسی و مقایسه دو روش تصفیه استخر (اسکیمر و سرریز)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2-2- بررسی و مقایسه دو روش تصفیه استخر (اسکیمر و سرریز)

به دو روش کلی می توان آب استخر ها را تصفیه کرد:
1-2-2- تصفیه آب به روش اسکیمر
2-2-2- تصفیه به روش سرریز

 


2-2-1- تصفیه آب به روش اسکیمر:

در این روش برای شفاف سازی و حذف آلودگی شناور مانند چربی، مو، برگ و غیره از یک قطعه به نام اسکیمر استفاده می‌شود. در روش اسکیمر، ورودی تصفیه رو به روی اسکیمر قرار می‌گیرد تا آلودگی را به سمت اسکیمر هدایت کند.
سطح آب باید تا وسط دهانه ی اسکیمر قرار بگیرد و معمولاً آب در روش اسکیمر حدود ۱۰ الی ۱۴ سانتی متر پایین تر از لبه استخر قرار می‌گیرد.

 

 تصفیه آب استخر به روش اسکیمر|اجرا شده توسط پدیده استخر

 

 

 

نمونه اجرا شده اسکیمر

 

 مشاهده کنید:  پروژه های استخر های اسکیمری

 

بازگشت به فهرست

 


2-2-2- تصفیه به روش سر ریز:

 از اهداف مهم تعبیه ی سرریز آب استخر جمع‌آوری مداوم اجسام معلق و نیز کف های ایجاد شده بر سطح آب می باشد. همچنین حذف و یا کاهش قابل ملاحظه ی موجود یا تلاطم ایجاد شده، بر روی سطح آب از دیگر اهداف اصلی تعبیه سرریزهای آب می باشد. در روش سرریز، به جای مکش سطح آب استخر با اسکیمر که در یک یا چند نقطه از استخر واقع شده است؛ آب با سرریز شدن به گریل های مخصوص تصفیه ی دور تا دور استخر انتقال یافته است و چربی ها و آلودگی های روی استخر را از تمام محیط به سمت سیستم تصفیه هدایت می کند. و این موضوع باعث می‌شود تا راندمان سیستم تصفیه بالاتر رود و کیفیت آب از حالت اسکیمر بیشتر شود اما در روش سرریز نیاز به یک گریل بیشتر و یک مخزن بالانس یا متعادل کننده می باشد و کمی کار را پیچیده تر می کند اما اگر خوب اجرا شود؛ ارزش آن را دارد.

 

تفاوت استخرهای سرریز و اسکیمری

 

در این فیلم، پدیده استخر از استخرهای سرریز میگوید.

 

 

 

تصفیه به روش سرریز

 

 مشاهده کنید:  پروژه های استخر های سرریز

 

 

در حال حاضر سیستم های سرریز استخر از نظر ساختار به صورت های زیر طراحی و اجرا می شود:

-سرریز های هم‌سطح (Rim flow construction)
-سرریز توکار (Recessed overflow)

 

 


در روش سرریز Rim flow Construction:

لب تا لب استخر پر از آب است و آلودگی‌های روی سطح آب به سمت گریل اول، که به سیستم تصفیه راه دارد هدایت می شوند. گریل دوم برای جلوگیری از ورود آلودگی های محوطه بر اثر شست و شوی محوطه ی پیرامون کاسه ی استخر اجرا می‌شود. آب گریل دوم به چاه جذبی منتقل می شود.

 

 

 

 

 

  

بازگشت به فهرست

 


سر ریز توکار Recessed Overflow:

سرریز های توکار به صورت درجا و معمولاً از بتن دور تا دور کاسهٔ استخر اجرا می‌شود. برای راحتی و ایمنی شناگران توصیه می‌شود که فاصله ی لبه ی استخر تا سطح آب تا جایی که ممکن است؛ کاهش یابد از این رو، عرض و عمق کانال سرریز باید به بیشترین اندازه ممکن افزایش یابداجرای چنین سرریزی نیاز به نظارت و دقت بیشتر دارد و مستلزم هزینه ی نسبتاً زیادی خواهد بود.

ایجاد سطح آب ساکن، در استخرهای مسابقه بسیار مهم است. سرریز توکار با آب‌رَوی گود و پهن نیز موج‌گیر مناسبی برای استخرها خواهد بود؛ در غیر این صورت آب سرریز باید به مخزن تأخیری هدایت و مجدد به داخل سیستم پمپاژ شود. سرریزها باید شیب مناسبی به سمت مجرای خروجی داشته باشند تا آب وارد شده به آن، بدون توقف به سیستم تصفیه و گردش آب استخر منتقل گردد.
در استخرهایی که در آنها سرریز هایی از نوع سرریز توکار نصب می‌شود؛ باید علاوه بر کانال انتقال سرریز آب استخر به سیستم تصفیه یک کانال دیگر نیز در حاشیه و کنار لبه ی استخر با دو درپوش پلاستیکی مناسب ایجاد کرد، تا آب های ناشی از خروج شناگران، شیرجه آنها و آب حاصل از شستشوی حاشیه ی استخر که از طریق آن وارد سیستم تصفیه شده، از ورود مجدد به داخل کاسه استخر جلوگیری کند.‌

 

 

 

 

بازگشت به فهرست

برو به:

صفحه قبل

فصل بعد

فصل قبل

 


نظراتـــــــــ