کتاب استخر های خانگی به زبان ساده« بخش 1: آشنایی با مدار تصفیه و گرمایش استخرها »

بخش 1: آشنایی با مدار تصفیه و گرمایش استخرها

تعداد بازدید : 1104
آخرین بروزرسانی : 1402/11/21

Print

1
  
25 1401 اردیبهشت

فهرست مطالب فصل 2:

2-1- آشنایی با مدار تصفیه و گرمایش استخرها

 

 

 
 
 
 
 

 

2-1- آشنایی با مدار تصفیه و گرمایش استخرها:

 بخشی از آب استخر توسط کف شور از کف استخر و بخشی دیگر توسط اسکیمر از سطح آب، وارد سیکل تصفیه استخر می شود.

بدین صورت که با کمک مکش پمپ استخر، اسکیمر چربی، برگ و مواد شناور روی آب را جمع آوری می کند و کف شور، آلودگی های احتمالی کف استخر را به سمت فیلتر شنی هدایت می‌کند. شایان ذکر است آلودگی هایی که ته نشین شده است را بایستی توسط جارو و برس مخصوص استخر از بین برد.

آب استخر با فشار از بالای فیلتر شنی، به داخل محفظه فیلتر شنی پخش می‌شود تا با عبور از دانه های ریز سلیس یا شن موجود در فیلتر، ذرات جامد معلق در آب مانند گرد و خاک، مو و غیره فیلتر شده و آب تصفیه شده از انتهای محفظه فیلترشنی به سمت ورودی استخر حرکت کند.

 

 

 

 

 

 

 تصفیه و گرمایش استخر توسط پدیده استخر

 
استانداردهای گرمایش استخر

 

 

 

پس از مدتی فیلترها دیگر نمی‌توانند کار تصفیه را به خوبی انجام بدهند زیرا سیلیس یا شن های درون فیلتر، کاملا از مواد معلق در آب اشباع شده‌اند. در این حالت باید فیلتر را پس‌شویی یا همان شستشوی معکوس کرد.

برای شست و شوی معکوس و برعکس شدن جریان آب، باید شیرِ روی فیلتر را چرخانده و در وضعیت بک واش قرار دهیم تا محفظه ی فیلتر شنی از مواد اضافی تمیز شود.


پس از تصفیه فیزیکی آب، نوبت به گرمایش آب استخر می‌رسد. آب استخر را می‌توان با استفاده از دیگ یا پکیج های مخصوص گرم کرد؛ یعنی آب مستقیم وارد دیگ شود (البته از دیگ های مخصوص گرمایش استخر باید استفاده کرد و به عبارت دیگر نمی توان آب استخر را وارد دیگ و پکیج های معمولی کرد) و در صورت استفاده از پکیج های چگالشی دیگ های چدنی ، فولادی یا معمولی می بایست از گرمایش غیر مستقیم که مبدل های حرارتی می باشند استفاده نمود. 

پس از گرم شدن آب استخر نوبت به ضدعفونی کردن آب استخر می رسد.

 

 

 

 


برای درک چگونگی عملکرد یک استخر باید بدانیم بدن انسان چگونه کار میکند:

قلب،خون را در بدن به گردش در می آورد همانطور که یک پمپ سانتریفیوژ، آب سخت را به گردش در می‌آورد.

کلیه ها خون را از مواد سمی پاکسازی می‌کنند همانطور که  فیلترها آلودگی را از آب استخر حذف می‌کنند؛ همانطور که سرخرگ‌ها و سیاهرگ ها خون را به قلب و یا از آن منتقل می‌کنند لوله های ورودی و خروجی استخر نیز همین کار را انجام می‌دهند. آب دارای رسوب، لوله کشی استخر را مسدود می‌کند؛ همانطور که کلسترول بدن سرخرگ ها را می‌بندد. از طرف دیگر، آب خورنده در مسیر خود، لوله کشی استخر را تخریب می کند؛ همانطور که سرطان، بدن انسان را رو به زوال می‌برد.

 

 

به طور ویژه اجزای اصلی یک استخر و سیستم سیرکولاسیون آن شامل موارد زیر است:

  • مخزن یا آبگیر استخر شنا
  • پمپ
  • صافی مو و پارچه (به جز روی فیلتر های مکش)
  • فیلتر یا فیلتر ها
  • مبدل حرارتی (اگر لازم باشد)
  • سیستم ضد عفونی کننده ی شیمیایی

 

 تصفیه و گرمایش استخر

 

تصفیه استخر

 

بازگشت به فهرست

 

 

 

سيستم گردش آب:

سيستم گردش آب استخر شامل مجموعه اي از تاسيسات و تجهيزاتی است كه حدفاصل لوله كشي ورودي تا خروجي آب استخر را در بر مي­گيرد. در اين فاصله موگير، پمپ ها، گرمكن ها، فيلترها و تجهيزات تزريق مواد ضدعفوني كننده، تجهيزات آلوم زني، تجهيزات سختي گير آب، دستگاه هاي مبدل حرارتي و تجهيزات فيلتراسيون نصب مي گردند. اين تجهيزات بايد به گونه ای انتخاب گردند كه افت فشار آب در مسير گردش، حداقل باشد. در تعيين سرعت گردش يا تعداد دفعات تعويض آب استخر در شبانه روز، از قانون ترقيق متوالي استفاده مي شود.

 

 

 

برو به:

صفحه بعد

فصل بعد

فصل قبل

 


نظراتـــــــــ