کتاب استخر« بخش 1: آشنایی با مدار تصفیه و گرمایش استخرها »

بخش 1: آشنایی با مدار تصفیه و گرمایش استخرها

تعداد بازدید : 156
آخرین بروزرسانی : 1401/3/30

Print

PDF

0
    
25 1401 اردیبهشت

فهرست مطالب فصل 2:

2-1- آشنایی با مدار تصفیه و گرمایش استخرها

 

 

 

 

 

 

 

2-1- آشنایی با مدار تصفیه و گرمایش استخرها:

آب استخر از طریق کف شور کف استخر و اسکیمر وارد سبد موگیر و سپس وارد پمپ استخر می‌شود. با کمک مکش پمپ استخر، از طریق اسکیمر چربی ها، برگ و مواد شناور روی آب به سمت سبد داخل اسکیمر هدایت می‌شوند. سپس با فشار از بالای فیلتر شنی داخل استخر پخش می‌شوند تا با عبور از دانه های ریز سلیس یا همان شن به سمت پایین فیلتر ذرات جامد معلق آب مانند گرد و خاک، مو و غیره گیر کنند. آب تصفیه شده‌‌ از انتهای فیلتر با لوله خارج و به سمت مبدل حرارتی حرکت می‌کند.

 

 

 

پس از مدتی فیلتر ها دیگر نمی‌توانند کار تصفیه را به خوبی انجام بدهند. زیرا شن ها کاملا از مواد معلق در آب پر شده‌اند. پس باید فیلتر را پس‌شویی یا همان شستشوی معکوس کرد. یعنی با شیر روی فیلتر، مسیر جریان آب را برعکس نمود تا شن ها دوباره‌ احیا شوند.
پس از تصفیه فیزیکی آب نوبت به گرمایش آب استخر می‌رسد. آب استخر را می‌توان با استفاده از دیگ یا پکیج های مخصوص گرم کرد؛ یعنی آب مستقیم وارد دیگ شود و یا با استفاده از مبدل حرارتی به صورت غیرمستقیم با دیگ‌های چدنی، فولادی، پکیج چگالشی یا معمولی گرم شود.
برای ضدعفونی‌ کردن آب استخر های خصوصی می‌توان از دستگاه کلرزن، اشعه ماوراء بنفش،گاز اوزون و کلر زن نمکی استفاده کرد. این دستگاه ها را باید بعد از مبدل نصب کرد. آب ضدعفونی شده با ورودی های آب، مجدد وارد استخر می‌شوند.

 

 


برای درک چگونگی عملکرد یک استخر باید بدانیم بدن انسان چگونه کار میکند:

قلب،خون را در بدن به گردش در می آورد و به همین شکل یک پمپ سانتریفیوژ، آب سخت را به گردش در می‌آورد. کلیه ها خون را از مواد سمی پاکسازی می‌کنند و به همین شکل فیلترها آلودگی را از آب استخر حذف می‌کنند؛ همانطور که سرخرگ‌ها و سیاهرگ ها خون را به قلب و یا از آن منتقل می‌کنند لوله های ورودی و خروجی استخر نیز همین کار را انجام می‌دهند. آب دارای رسوب، لوله کشی استخر را مسدود می‌کند؛ همانطور که کلسترول بدن سرخرگ ها را می‌بندداز طرف دیگر، آب خورنده در مسیر خود لوله کشی استخر را تخریب می کند؛ همانطور که سرطان بدن انسان را رو به زوال می‌برد.

 

 

به طور ویژه اجزای اصلی یک استخر و سیستم سیرکولاسیون آن شامل موارد زیر است:

مخزن یا آبگیر استخر شنا
پمپ
صافی مو و پارچه (به جز روی فیلتر های مکش)
فیلتر یا فیلتر ها
گرمکن (اگر لازم باشد)
سیستم ضد عفونی کننده ی شیمیایی.

 

 

بازگشت به فهرست

 

 

برو به:

صفحه بعد

فصل بعد

فصل قبل

 نظراتـــــــــ