بخش 7: پس از خاکبرداری و قبل از شروع مرحله دیوارچینی باید چکار کنیم؟

تعداد بازدید : 801
نویسنده خبر :
منبع :
آخرین بروزرسانی : 1402/3/17

Print

PDF

0
    
25 1401 اردیبهشت

فهرست مطالب فصل 4:

4-7-  پس از خاکبرداری و قبل از شروع مرحله دیوارچینی باید چیکار کنیم؟

 

 

 

 

 

 

 


4-7- پس از خاکبرداری و قبل از شروع مرحله دیوارچینی باید چکار کنیم؟

اجرای بتن مگر برای تراز بودن دیوار و لوله‌گذاری و همچنین آرماتوربندی بسیار لازم است و سطح تمیز و ایمن را برای بتن‌ریزی فراهم می کند.
اجراى يك لايه بتن مِگر در زير تمامى پى‌هاى بتن آرمه كه در مجاورت سطح زيرين خود آرماتور دارند؛ لازم است. بتن مگر خطر آلوده شدن بتن سازه‌اى را در هنگام انجام عمليات بتن ريزى كم مى‌كند.

 

 

 

توضیحات کاربردی:

 

بتن مگر یا بتن پوششی (lean concrete ) یک بتن با عیار سیمان کم (بین 100 تا 150 کیلوگرم سیمان بر مترمکعب) است که به منظور آماده‌سازی بستر خاکبرداری شده برای آرماتوربندی و صفحه‌گذاری اجرا می‌گردد.
اگر خاک را بیشتر از تراز خواسته شده برداشتید حتماً به صورت استاندارد و به روش خاکریزی باربر اصلاح و تسطیح را انجام دهید.


چرا از بتن مگر استفاده می‌کنیم؟
1 . جلوگیری از نفوذ سیمان به خاک؛
2 . جلوگیری از جذب آب بتن توسط خاک؛
3 . آماده‌سازی بستر خاک برای پی‌ریزی؛
4 . صاف، تراز و همگن کردن فونداسیون.

اگر خاکبرداری بیش از حد لازم انجام شود برای ترازکردن کف پی و پرکردن فضای خالی از بتن مگر استفاده می‌شود.


رعایت نکات ذیل جهت اجرای بتن مگر الزامی است:
1- قبل از اجرای بتن مگر خاک بستر باید مرطوب شود تا آب بتن جذب خاک نگردد و بتن پوک نشود؛
4- بتن مگر به طور معمول با دستگاه‌های بتونیر کوچک ساخته می‌شود. دقت شود که بتن درون دستگاه حداقل دو دقیقه پس از اضافه کردن آب، به‌خوبی مخلوط شود و سپس مورد استفاده قرار بگیرد؛
5- بتن مگر معمولاً جهت پاکسازی کف و اجرای دقیق‌تر فاصله‌گذاری آرماتورها از کف اجرا می شود. بنابراین باید دقت شود که سطح تمام شده آن تمیز و یکنواخت باشد تا آرماتوربندی بهتر انجام شود؛
6- بعد از ریختن بتن مگر، بسته به دمای هوا ، باید حدود 10 ساعت سطح آن مرطوب نگه شود. بعد از گذشت یک روز می توان عملیات بعدی را شروع کرد.

7- چنانچه خاکبرداری کف استخر بیشتر از ۱۵ سانتی متر از تراز مشخص شده (تراز زیر مگر) انجام شود در اینصورت استفاده از بتن مگر غیر مسلح مجاز نبوده و بایستی حتماً بتن غوطه ای (سنگ و ملات) تا تراز زیر مگر انجام شود یا با استفاده از مش های میلگرد آماده، بتن مگر را مسلح نمود تا از نشست فنداسیون استخر جلوگیری به عمل آید.

 

خاکبرداری استخر

 

بازگشت به فهرست

 برو به:

صفحه قبل

فصل بعد

فصل قبل

 

 نظراتـــــــــ