همه چیز درباره سیستم های گرمایشی

تعداد بازدید : 7
نویسنده خبر :
منبع :
آخرین بروزرسانی : 1402/7/3

Print

PDF

0
    
27 1402 شهریور

همه چیز درباره سیستم های گرمایشی

 

با سرد شدن هوا در زمستان مردم به فکر گرم کردن محل زندگی خود می‌افتند. از دوران غارنشینی تا به امروز این موضوع پا بر جا بوده و گرمایش مکان زندگی یکی از موضوعات مورد توجه افراد بوده است. البته در هر عصر و زمانی سیستم های گرمایشی متفاوتی به کار برده شده است. ما امروز قصد داریم به طور کامل به بررسی این موضوع بپردازیم که سیستم گرمایشی به چه معناست و در ادامه به بررسی و مقایسه انواع سیستم گرمایشی بپردازیم.

 

سیستم گرمایشی چیست؟

 

هر سیستمی که بتواند باعث گرم شدن و یا گاها مطبوع شدن محیط شود سیستم گرمایشی شناخته می‌شود. سیستم گرمایشی میتواند یک شوفاژ باشد، کرسی باشد یا جدید ترین بخاری های روز دنیا.  با پیشرفت تکنولوژی سیستم های گرمایشی نیز دچار تغییرات بزرگی شدند و البته انواع مختلفی از آنها وارد بازار شدند. در ادامه به بررسی تاریخچه این سیستم میپردازیم.

 

تاریخچه سیستم های گرمایشی

 

هر فردی برای زندگی راحت در زمستان به دنبال گرمایش محل زندگی بوده و همچنان به همین صورت است. اما وسیله و ابزار روشنایی در هر دورانی فرق داشته و هر کدام مشکلات و مزیت هایی داشتند که به بررسی آنها میپردازیم.

 

آتشدان ها:

 

اولین سیستم گرمایشی که ایرانیان از آن استفاده می‌کردند، آتشدان بوده است. این وسیله به کمک هیزم و یک ظرف نسبتا بزرگ و آتش زدن هیزم ها باعث گرم شدن می‌شده است. از معایب آتشدان ها می‌توان به این موضوع اشاره کرد که سوخت هیزم این سیستم های گرمایشی بالا بوده و لازم بود که برای روشن نگه داشتن آن  به طور منظم و همیشگی هیزم آماده شود.

از دیگر مشکلات آن نیز نبود سرپوش و محافظ بود که باعث می‌شد تا در صورت نزدیکی وسیله ای به این سیستم، باعث آتش گرفتن آن وسیله شود.

 

آشنایی جامع با سیستم های گرمایشی

آشنایی جامع با سیستم های گرمایشی

 

کرسی ها:

 

از سیستم های گرمایشی منازل که از قدیم تا همین امروز از آن استفاده می‌شود کرسی ها هستند. این سیستم گرمایشی که به دست ایرانیان ساخته شده، از محبوب ترین  سیستم ها به جهت گرم کردن بین ایرانیان به شمار می‌رود. کرسی عموما در اتاق هایی استفاده می‌شود که بدون پنجره بوده و هوا در رفت و آمد نیست.

از معایب استفاده از کرسی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در صورت استفاده از زغال برای گرم کردن کرسی ممکن است دچار خفگی شوید و یا دچار مشکل تنفسی شوید.

 

شومینه:

 

از دیگر سیستم های گرمایشی ساختمان شومینه ها هستند که کاربرد زیادی در دوران خود داشتند. البته هنوز هم از این ابزار گرمایشی استفاده می‌شود و مردم استفاده از این سیستم را کنار نگذاشته اند. اما به علت سخت بودن نگهداری و تمیز کردن آن مثل روز های اول از آن استفاده نمی‌شود و مردم به سمت بخاری های مدرن و سیستم های گرمایشی جدید روی آورده‌اند. این سیستم کمترین آلودگی و انتشار گاز را در بین سیستم های جدید دارا می‌باشد.

 

بخاری نفتی و برقی:

 

در ابتدا بخاری های نفتی وارد بازار ایران شدند و مردم زیادی از آن استفاده می‌کردند. اما به دلیل آلودگی هایی که این بخاری تولید می‌کرد مردم به سمت بخاری های برقی روی آوردند. بعد از ورود بخاری برقی به ایران و گذشت مدتی کوتاه، کمتر کسی از بخاری نفتی استفاده می‌کرد.

البته بخاری های برقی نیز دارای مشکلاتی همچون سوزاندن وسایلی که در نزدیکی آن قرار میگرفتند، بودند.

 

بخاری های گازی:

 

از  جدید ترین سیستم های گرمایشی که امروزه بین ایرانیان استفاده زیادی دارد و تقریبا همه خانه ها با این سیستم گرم می‌شود بخاری گازی است که جایگزین مناسبی برای بخاری های برقی و نفتی شده. از خطرات آن نیز می‌توان به تشکیل گاز مونواکسید کربن اشاره کرد که یک گاز کشنده است و می‌تواند به سرعت باعث خفگی شود.

حالا که با تاریخچه این سیستم ها آشنا شدید به موضوع معرفی انواع سیستم های گرمایشی بپردازیم.

 

آشنایی جامع با سیستم های گرمایشی

بخاری های گازی

 

انواع سیستم های گرمایشی در ساختمان

 

همه خانه ها بی شک به یک سیستم گرمایشی مناسب احتیاج دارند تا نیا هایی مانند گرم شدن خانه، هوای مطبوع، آب گرم و... برایشان تامین شود. امروزه سیستم های گرمایشی بسیار پیشرفته تر از گذشته بوده و با تجهیزات و تکنولوژی هایی که امروزه در اختیار بشر قرار گرفته، سیستم های گرمایشی بسیار متنوعی به وجود آمده. سیستم هایی که باعث گرم شدن ساختمان می‌شوند انواع مختلفی را شامل می‌شوند که سعی داریم در کنار معرفی آنها مزایا و معایب استفاده از آنها را نیز برای شما توضیح دهیم.

 

انواع سیستم های گرمایشی خانگی

 

بخاری:

 

همانطور که پیش تر گفتیم امروزه انواع سیستم های گرمایشی در دنیا وجود دارند که بخاری یکی از محبوب ترین های آن ها است. با وجود اینکه با پیشرفت زمان سیستم های پیشرفته تر از بخاری نیز وجود دارند اما بسیاری از افراد هنوز ترجیح می‌دهند از بخاری استفاده کنند. بخاری ها نیز انواع مختلفی دارند که مدل گازی امروزه رایج ترین مدل آن است. مراحل نصب بخاری نیز به چند اصول ساده اما حیاتی وابسته است که به راحتی می‌توانید آن را نصب کنید اما بهتر است در صورت عدم آگاهی یا هنگام نیاز به تعمیر از یک شخص متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

 

مزایای بخاری:

 

قیمت مناسب در کنار بهره‌وری بالا یکی از بهترین مزایای بخاری می‌باشد که از لحاظ مصرف انرژی بسیار به صرفه جویی کمک کرده و اگر قیمت سیستم های گرمایشی برایتان اهمیت زیادی دارد بخاری یکی از بهترین انتخاب ها می‌باشد. همچنین بخاری به خوبی از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌کند.  نصب و راه اندازی آن بسیار ساده تر از سیستم های دیگر بوده و کمتر به تعمیر نیاز دارد. به همین علت یکی از مناسب‌ترین گزینه ها برای خرید سیستم های گرمایشی است.

 

معایب بخاری:

 

اندازه تقریبا بزرگ آنها باعث شده تا فضای زیادی را نسبت به دیگر سیستم ها اشغال کند. یکی دیگر از معایب استفاده از بخاری ها این است که در طول فصول سرد که به طور مداوم روشن هستند سبب سیاه شدن وسایل و دیوار های اطراف می‌شوند. همچنین یکی از معایب اصلی و بسیار خطرناک استفاده از بخاری، خطر نشتی گاز و گاز گرفتی می‌باشد که در صورت نصب نادرست و غیر اصولی ایجاد می‌شود.

 

موتورخانه:

 

این سیستم گرمایشی جزو سیستم های گرمایشی مرکزی است که معمولا در آپارتمان هایی که واحد های زیادی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. نحوه کار این سیستم گرمایشی به این صورت است که آب داخل موتورخانه گرم می‌شود و به وسیله شوفاژ‌ها به هر واحد مسکونی منتقل می‌شود و با چرخش آب درون خانه آن را گرم می‌کند. نصب رادیاتور شوفاژ و پکیج ها و شناخت لوازم و نحوه عملکرد هر یک، از تجهیزات لازم و ضروری هنگام استفاده از موتورخانه است.

 

مزایای موتورخانه:

 

موتور خانه نیز مانند بخاری بهره‌وری بالایی در مصرف انرژی دارد. ولی بر خلاف آن فضای زیادی را اشغال نمی‌کند زیرا یک سیستم گرمایشی مرکزی است که بیشتر تجهیزات آن خارج از واحد مسکونی، در موتورخانه قرار دارد. اما توانایی بسیار خوبی در گرم کردن منازل دارد.

 

معایب موتورخانه:

 

این سیستم شاید به نظر اکثر مردم بهترین سیستم گرمایشی باشد ولی معایبی نیز دارد. یکی از معایب آن نیاز به یک فضای مجزا برای موتورخانه است. از دیگر معایب آن می‌توان به لوله کشی زیاد در واحد های مسکونی اشاره کرد در صورتی که ممکن است انتقال گرما به صورت یکنواخت بین واحد ها پخش نشود. همچنین هر گونه مشکل یا خرابی ممکن است هزینه زیادی را در بر داشته باشد. هزینه سیستم های گرمایشی مانند موتور خانه تقریبا بیشتر از سیستم های دیگر می‌باشد و بیشترنیز نیاز به تعمیر دارند.

 

شومینه:

 

از دیگر سیستم های گرمایشی که در بین مردم محبوب است، شومینه ها هستند. این سیستم ها انواع مختلفی را شامل می‌شوند. شومینه ها یکی از سیستم های لوکس برای تامین گرمایش به شمار می‌روند و اگر شما قصد خرید یک سیستم گرمایشی مناسب و شیک را دارید شومینه یک وسیله مناسب برای شماست. حال به مزایا و معایب این سیستم گرمایشی بپردازیم.

 

آشنایی جامع با سیستم های گرمایشی

شومینه 

مزایای شومینه:

 

از مزیت های شومینه می‌توان به زیبایی و طرح های خاص آن اشاره کرد و البته باید گفت که شومینه ها گرمایش نسبتا مناسبی را به محیط نزدیک خود می‌دهند.

 

معایب شومینه:

 

یکی از بزرگترین معایب شومینه ها مصرف انرژی بالای آن و ناتوان بودن در گرم کردن کل محیط خانه است. همین معایب باعث شده افراد روی آن خیلی حساب باز نکنند.

 

مقایسه سیستم های گرمایشی:

 

این که همه سیستم های گرمایشی را با یکدیگر مقایسه کنید کار درستی نیست. شما باید معیار خاصی برای مقایسه این سیستم ها داشته باشید تا بتوانید به درستی آن را با هم مقایسه کنید. به طور مثال گرم کردن محیط معیار شما باشد و با این معیار به بررسی انواع مختلف این سیستم ها بپردازید. یا مثلا هزینه سیستم های گرمایشی را معیاری برای مقایسه آنها قرار دهید.

 

آشنایی جامع با سیستم های گرمایشی

انواع سیستم های گرمایشی 

کلام آخر:

 

این موضوع که یک سیستم گرمایشی مناسب را از کجا تهیه کنید بسیار موضوع مهمی است. برای خرید سیستم های گرمایشی ما به شما سایت "پدیده استخر" که یکی از سایت های معتبر در زمینه طراحی و فروش سیستم های گرمایشی است، پیشنهاد می‌کنیم. این سایت یکی از بهترین راه ها برای خرید انواع سیستم گرمایشی به شمار می‌رود.

سعی کردیم در این مقاله شما را با سیستم گرمایشی، انواع آن و مزایا و معایب هر کدام آشنا کنیم. سپس یک راه مطمئن برای خرید این سیستم ها را معرفی کنیم امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد.

 مقالات مرتبط


نظراتـــــــــ