جکوزی چیست؟

تعداد بازدید : 20
نویسنده خبر :
منبع : درون سازمانی
آخرین بروزرسانی : 1402/6/18

Print

PDF

0
    
6 1401 اسفند

جکوزی یک نام تجاری معروف

 

داشتن یک وان در حمام خانه می تواند بسیار دلچسب باشد. نشستن در وان آب گرم بعد از یک روز پرکار و شلوغ، درمان تمام خستگی ها خواهد بود. اما داشتن آن چگونه می تواند باشد. جکوزی در واقع همان وان پر از آب است اما برخلاف یک وان معمولی، بیش از یک نفر نیز به صورت هم زمان می تواند از آن استفاده کند.

در واقع این وان آب گرم بزرگ که معمولا برای آب درمانی و داشتن اوقات لذت بخش در کنار دیگران استفاده می شود، با نام تجاری جکوزی یا «اسپا» شناخته می شود. شاید عجیب باشد اما جکوزی کلمه ای ایتالیایی است. در واقع نام خانوادگی برادران جکوزی است که در سال1965 از ایتالیا به کالیفرنیا مهاجرت و شرکتی برای تولید وان گردابی و وان با ماساژور جت آبی تاسیس کردند.

 

جکوزی چیست؟

تصویری قدیمی از شرکت جکوزی

 

در ایران نیز به همین نام شناخته شده است و به حوضچه یا وان با آب چرخان اطلاق می شود که در استخر های عمومی و خصوصی یا منازل برای دریافت درمان یا ریلکس شدن از آن استفاده می شود. افراد با نشستن در این حوضچه ها که دارای پمپ های قوی آب و لوله کشی هایی که در قسمت های  مختلف بدنه است، ماساژ آبی دریافت می کنند.

 

چرا از جکوزی استفاده کنیم؟

 

شاید به نظر برسد که داشتن جکوزی کاری لاکچری و استفاده از آن، صرفا هزینه ای اضافی است. اما آیا واقعا این طور است و کاربرد جکوزی چیزی بیشتر از ریلکس کردن نیست؟ اگر نگاهی به گذشته بیاندازیم، متوجه می شویم استفاده از این وان های دلپذیر چندان هم مدرن نیست، بلکه از دیر باز استفاده از چشمه های آب گرم که در واقع همان کاربرد جکوزی را داشته اند، برای درمان انواع بیماری ها بسیار محبوب بوده اند.

امروزه نیز به عنوان یک تفریح پر طرفدار هم شناخته می شود. بله، درست است، یک تفریح، اما تفریحی سالم که می توان همراه با دوستان و خانواده نیز از آن لذت برد. علاوه بر لذت از آب گرم و آرامش، می توان اوقات خوشی را سپری کرد و در ضمن به بهبود سلامت بدن نیز کمک کرد. در واقع ویژگی جکوزی فراهم آوردن لذت و بهبود جسم و روان در کنار هم می باشد.

جکوزی چیست؟

جکوزی چند نفره

 

توصیه ورزشکاران برای استفاده از جکوزی

 

جکوزی تراپی سرد و گرم، یکی از روش های جدیدی است که امروزه جزو سبک زندگی ورزشکاران قرار گرفته است. گفته می شود استفاده از آن باعث بهبود عملکرد ورزشکاران شده است. ورزشکاران معروفی مانند امی پردی، سالی گانل و تروی مورفی استفاده از آن را برای بهبود عملکرد بدن توصیه می کنند.

 

کاربرد های جکوزی چیست

 

بارزترین ویژگی جکوزی، اثر تسکین دهنده آب گرم همراه با ماساژ است که می تواند تنش ها و استرس های فیزیکی و روانی را بهبود ببخشد و می تواند با موسیقی ملایم و رایحه های دلپذیر نیز همراه شود. دیگر کاربرد جکوزی، برای درمان و تسکین اسپاسم عضلات، درد مفاصل، درد کمر و زانو ها و همچنین بهبود کیفیت خواب است. همچنین استفاده از وان گرم، قبل از ورزش نیز می تواند باعث کاهش خطر آسیب دیدگی در حین ورزش شود.

آب گرم همراه با جت پر فشار آب باعث باز شدن رگ های خونی و بهبود گردش خون در بدن می شود. به همین علت استفاده از جکوزی به افراد مسن و دارای محدودیت حرکتی توصیه می شود. همچنین آرامش ناشی از ماساژ در آب گرم می تواند سبب افزایش ضربان قلب و در نتیجه بهبود فشار خون و کاهش خطرات قلبی و عروقی شود. البته میزان فایده مندی استفاده از آن مستقیما به کیفیت و ویژگی جکوزی و اصولی استفاده کردن آن بستگی دارد.

 

ویژگی های جکوزی چیست

 

همان قدر که کاربرد جکوزی می تواند مفید و لذت بخش باشد میتواند مضر و آسیب زا نیز باشد. بله درست است. اگر طراحی و استفاده از آن اصولی و مناسب نباشد، استفاده از آن به هیچ وجه توصیه نمی شود و لذا بهتر است در مورد ویژگی جکوزی مناسب بیشتر اطلاعات کسب کرد.

 عوامل موثر بر ویژگی جکوزی شامل تعداد صندلی و ابعاد، نوع فیلتراسیون و جت مورد استفاده در آن می باشد. تعداد صندلی و ابعاد آن علاوه بر تاثیر در هزینه اولیه برای ساخت یا خرید، بر هزینه های ثانویه یعنی مقدار مصرف آب و برق در هر بار استفاده نیز تاثیر گذار است. با توجه به اینکه جکوزی می تواند برای یک تا چندین نفر طراحی شود، بهتر است با توجه به مورد استفاده آن، ابعاد و تعداد صندلی های آن انتخاب شود.

برای ایجاد فشار دلخواه و مناسب، بهتر است در مورد تعداد و نوع پمپ های مورد استفاده با متخصصین بیشتر صحبت کنید. همچنین اضافه کردن برنامه ماساژ قابل تنظیم نیز ممکن است. اما کیفیت جت و پمپ ها می تواند بیشترین تاثیر را بر تجربه ی استفاده شما داشته باشد.

 

انواع جکوزی

 

اگر قصد دارید برای منزل خود جکوزی تهیه کنید، بهتر است ابتدا با انواع آن آشنا شده و سپس مناسب ترین نوع آن را تهیه کنید. این وان همراه با ماساژ می تواند تک نفره باشد که مناسب استفاده در آپارتمان است. این نوع به شکل وان بوده و با استفاده از یک پمپ فشار جت ها تامین می شود و مانند وان های معمولی برای هر بار استفاده نیاز به آب تازه است.

جکوزی تک نفره

جکوزی تک نفره

 

همچنین ویژگی این نوع، قابل حمل بودن آن است که مناسب مستاجران می باشد. اما می تواند چند نفره نیز باشد. در نوع چند نفره، ابتدا محفظه داخلی پر از آب شده و سپس جت ها، آب را از اطراف با فشاری معین به درون آب می دمند که  این نوع آن قابل حمل نیست و بیشتر در مکان های عمومی و استخر ها از آن استفاده می شود.

 

جکوزی چند نفره

جکوزی چند نفره

 

کابرد جکوزی خانگی

 

جکوزی های خانگی که شبیه به وان حمام هستند، دارای یک یا دو پمپ می باشند که با استفاده از آن ها آب به داخل محفظه کشیده می شود. آب با عبور از فیلتر، تصفیه شده و سپس به وسیله المنت یا مشعل حرارتی به دمای دلخواه می رسد. سپس آب فشرده شده توسط پمپ دوباره وارد محفظه می شود. جت ها نیز با تزریق درصد مناسبی از هوا، سبب ایجاد جریان در آب شده و عمل ماساژ را انجام می دهند.

 مقالات مرتبط


نظراتـــــــــ